top of page

Vårflöde - Retreatdag med Somatic Movement och skogsbad

lör 17 maj

|

Bagarmossen

Våren är här! En retreatdag för dig som längtar efter att vila, släppa onödiga spänningar och uppleva våren när den är som vackrast. Hur kan vi ge oss själva förutsättningar att följa med i vårens flöde? Frida Samuelsson & Annika Pahlén

Vårflöde - Retreatdag med Somatic Movement och skogsbad
Vårflöde - Retreatdag med Somatic Movement och skogsbad

Tid och plats

17 maj 2025 10:00 – 16:00

Bagarmossen, Bergsrådsvägen 68, 128 42 Bagarmossen, Sverige

Om evenemanget

Våren är här! En retreatdag för dig som längtar efter att vila, släppa onödiga spänningar och uppleva våren när den är som vackrast. Hur kan vi ge oss själva förutsättningar att följa med i vårens flöde?


Vi börjar tillsammans i det mysiga yogarummet med guidade långsamma rörelser för att släppa spänningar i kroppen och landa i dig själv. Därefter äter vi gemensam medhavd lunch med tid för samtal eller tystnad om du föredrar det. Sedan vandrar vi ut för att fördjupa vår närvaro i samklang med skogen och vårgrönskan och bjuds in till att ta in naturen med alla våra sinnen i ett guidat skogsbad.


Om Somatic Movement:


Varsamt guidade, långsamma rörelser som återknyter kontakten mellan hjärnan och dina muskler och lugnar ett stressat nervsystem. Du lär dig att upptäcka och släppa onödiga muskelspänningar innan de leder till smärta samtidigt som du förbättrar din koordination och kroppskännedom.

https://www.somatictango.com/somatic-movement/

Om skogsbad:


Google Maps blockerades på grund av dina inställningar för Analytics och funktionella cookies.

Dela detta evenemang

©2020 by Stockholms skogsbadsguider. Proudly created with Wix.com

bottom of page