top of page

Vårens ljud och dofter i Judarn, Bromma.

mån 29 maj

|

Åkeshovs slott

Välkommen till en kväll som kan ge dig en extra energipåfyllning med vårliga sinnesintryck. Pris 395:- Guide: Peter Amling, MindChange

Registrering är stängd. Välkommen åter en annan gång.
Se andra evenemang
Vårens ljud och dofter i Judarn, Bromma.
Vårens ljud och dofter i Judarn, Bromma.

Tid och plats

29 maj 2023 18:00 – 21:00

Åkeshovs slott, Judarskogens naturereservat, 168 38 Stockholm, Sverige

Om evenemanget

Välkommen att på ett avslappnat sätt utforska och fördjupa din kontakt med naturen. Skogsbad är ett lättillgängligt sätt att få ett avbrott i vardagens stress och att få återhämtning på ett hållbart sätt. Forskning har också visat att regelbundet skogsbadande också har positiv effekt på bland annat kreativitet, koncentrationsförmåga och immunförsvaret. Många deltagare upplever och förundras över saker de kanske inte noterat eller tänkt på tidigare, trots att de ofta är i skogen. När vi får en närmare kontakt med naturen blir vi också påminda om vårt ansvar för, och möjligheter till, inre och yttre hållbarhet och ekologisk balans.

I det här skogsbadet blir det extra mycket fokus på att fånga våren här och nu. Det går fort i naturen nu och det vi kan uppleva idag kanske inte finns på samma sätt imorgon. Vi söker upplevelser av doft och ljud men även våra andra sinnen får plats.

Hur går…

Google Maps blockerades på grund av dina inställningar för Analytics och funktionella cookies.

Dela detta evenemang

©2020 by Stockholms skogsbadsguider. Proudly created with Wix.com

bottom of page