top of page

Höstdagjämning - skogsbad i skiftet mellan sommar och höst

ons 23 sep.

|

Nockebyhov

Välkommen till en stunds stillhet, naturnärvaro och kontemplation i skiftet mellan sommar och höst. En stilla kväll där vi följer skiftet från ljus till mörker. Guide: Susanna Bävertoft, True by You

Höstdagjämning - skogsbad i skiftet mellan sommar och höst
Höstdagjämning - skogsbad i skiftet mellan sommar och höst

Tid och plats

23 sep. 2026 18:00 – 20:30

Nockebyhov, Nockebyhov

Om evenemanget

Skogsbad under höstdagjämningen ger dig en möjlighet att bli guidad till det mellanrum som öppnas i skiftet mellan årstiderna, där dag och natt möts i balans. Här vistas vi för en stunds stillhet, naturnärvaro och kontemplation. Du behöver inte göra något annat än låta din egen natur få vara i samklang med naturen omkring dig, följa med i skiftet.


Jag som guidar bjuder in dig att sakta ner, lyssna på skogens ljud, känna luften mot huden och öppna dina sinnen för det som naturen bjuder på just denna kväll – dofter, ljus och nyanser som väder och årstiden skapar.


Att vistas i naturen på detta sätt har visat sig minska stress, ge återhämtning och öka välmående. Se gärna min film om skogsbad här.


Praktisk info:

Jag behöver din anmälan innan eventet och skickar ut ett välkomstbrev med praktisk info några dagar innan.

Inga förkunskaper krävs men du behöver ha klädsel…


Google Maps blockerades på grund av dina inställningar för Analytics och funktionella cookies.

Dela detta evenemang

©2020 by Stockholms skogsbadsguider. Proudly created with Wix.com

bottom of page